Protiplesňový náter

Protiplesňový náter

Môže byť nedávno zateplená fasáda zdrojom vzniku a rastu plesní?

Na prvé počutie ten titulok nedáva zmysel. Prečo by nedávno zateplená fasáda mala produkovať plesne? Veď zateplenie ponúka rokmi preverenú a spoľahlivú technológiu, ktorá by mala vylúčiť akékoľvek riziká? Ako sa vlastne môže na čerstvo zateplenom a skvele vyzerajúcom dome objaviť nevzhľadný výkvet, pleseň alebo huba? A dá sa takémuto scenáru predísť, prípadne ako s ním treba bojovať?

Viac plusov ako mínusov

Ak bol dom – rodinný alebo aj panelák – zateplený technicky správne a práce realizovali skúsení odborníci, ponúka bývajúcim viac plusov ako mínusov. Krátkodobé zvyšenie vlhkosti v objekte časom odoznie, pričom vo väčšine prípadov stačí správne a často vetrať. Úspory za vykurovanie potom predstavujú dlho očakávané plus.

O niečo horšie to býva vtedy, ak sa zateplenie urobilo bez rešpektovania potrebných technologických postupov a znalostí. Výsledkom býva nielen nízka kvalita vykonaných, a často kľúčových prác, ale najmä sekundárne riziká, teda okrem iného aj nevítané plesne.

Dva razy merať, raz rezať

Zdá sa to byť trochu nemiestne, ale plesne môžeme zažehnať už kvalitným odborným posudkom o technickom stave budovy a návrhom odstránenia systémových porúch. Každý odborník rád potvrdí, že toto je cesta ako sa vyhnúť značnému riziku, aby v múroch ostala voda. Jej zdrojom zväčša býva vysoká hladina spodnej vody, poškodená hydroizolácia, či nesprávne vykonaná úprava terénu v okolí stavby. Pri rekonštrukcii domu alebo jeho zatepľovaní sa tak odporúča precízne vysušenie muriva a jeho následná sanácia. Predísť plesniam môžeme aj dobre zvoleným izolačným materiálom. Hlavným faktorom je však schopnosť izolovať, nie rozmery kladenej izolačnej vrstvy.

Vlhko ako zlé znamenie

Ak je v objekte vyššia relatívna vlhkosť vzduchu, treba v každom prípade náležite spozornieť. Z tohoto smeru totiž zvyknú prichádzať riasy, plesne a huby. O čo ide? Vzdušná vlhkosť začína pri vyšších teplotách postupne kondenzovať a mení sa na vodu. A tá, ako je známe, predstavuje základný zdroj života. Výnimku netvoria ani plesne. Vlhkosťou, či vodou sú následne postihované obvodové múry budovy alebo steny interiéru, a tak sa pomerne rýchlo objavia neželané a odpudivé čierno-zelené fľaky.

Zateplený dom vždy prináša viac tepla do celého objektu. No povrch zatepľovacieho systému je pomerne tenký a nevládne tak dostatočnou tepelnou kapacitou. Severné strany domu a zatienené plochy bez dostatočného slnečného svitu chladnú v noci oveľa rýchlejšie. Na týchto miestach potom prichádza k častejšej kondenzácii okolitej vlhkosti. Dôležitá poznámka. Sila slnečného žiarenia nie je určujúca len z pohľadu suchej a bezpečnej fasády. Slnečné UV žiarenie totiž veľmi účinne bráni rastu mikroorganizmov, a tým aj postupnej tvorbe plesní.

Odvrátiť popisované riziká pomôže náležitá úprava stien a fasád, kde sa osvedčili predovšetkým protiplesňové hydrofóbne a egalizačné nátery. Vďaka aplikácii protiplesňového náteru budú steny ošetrenej budovy výrazne hladšie a fasáda môže oveľa účinnejšie odvádzať skondenzovanú vodu mimo objekt.

Miesto pre zastavenie

Dôležitým krokom v boji proti plesniam je profesionálna príprava celého stavebného projektu, správne použitie overených a kvalitných technológií pri procese zatepľovania a následná úprava fasád vodoodpudivými nátermi a materiálmi. Ale aj napriek všemožným opatreniam a poctivej snahe majiteľa stavby si plesne občas nájdu cestu vedúcu až na fasádu. Čo v takomto prípade urobiť ako prvé a kde začať?

Medzi popredné medzinárodné spoločnosti, ktoré sa týmto problémom už roky venujú na najvyššej úrovni, patrí firma A SERVIS LIPKA, s. r. o. Spoločnosť dlhodobo pôsobí na štyroch trhoch strednej Európy – Česká republika, Nemecko, Rakúsko a Slovensko. Využíva jedinečný a preverený systém likvidácie plesní a prevencie proti nim v rôznych podmienkach, exteriéroch alebo interiéroch, rodinných domoch aj panelákoch.

Sú tu plesne! Protiplesňový náter, ako postupovať?

Samozrejme, ako pri väčšine ľudských činností, aj pri likvidácií plesní jestvujú desiatky rôznych nápadov, návodov alebo zaručených postupov. Niektoré účinnejšie, iné takmer vôbec. Uvážliví a predvídaví majitelia nehnuteľností sa zásadne spoliehajú predovšetkým na pomoc skúsených odborníkov a skutočných profesionálov.

Zásada č. 1: vyčistiť a dezinfikovať

Ak sa teda plesni už podarilo zasiahnuť vonkajšie steny a fasádu budovy, najdôležitejším krokom je vyčistenie postihnutej plochy a jej hĺbková dezinfekcia. Medzi najkvalitnejšie chemické prípravky, ktoré túto úlohu zvládajú bezchybne patrí SANTOP LIKVID PROFI. Spoľahlivo – bez pridaného chlóru – odstraňuje všetky riasy, machy, baktérie a plesne. Celú zasiahnutú exteriérovú plochu dokáže precízne vyčistiť a kvalitne vydezinfikovať. Prípravok SANTOP sa aplikuje len na suchý povrch – štetcom, postrekovačom alebo valčekom.

Upozornenie: pred nanášaním roztoku sa výkvety, plesne ani riasy ešte neodstraňujú.
Po 24 hodinách od aplikácie protiplesňového náteru sa všetky biologické nečistoty z plochy odstránia.

Zásada č. 2: ošetriť a ochrániť

Podmienka dokonale čistej fasády alebo steny nefiguruje v popisovanom postupe náhodne. Ak by to tak nebolo, nedá sa začať s nanášaním ochranného a dezinfekčného náteru v podobe priemyselného polyméru LSG. Táto sofistikovaná chemická látka „prítomnej budúcnosti,“ dokáže veľmi účinne zabrániť účinkom vlhkosti, zamedzuje tvorbu a rast zelených rias a zároveň podstatným spôsobom redukuje výskyt mikrobiálnej flóry na napadnutej ploche.

Spoločnosť A SERVIS LIPKA rokmi vlastných a cenných skúseností garantuje, že pri použití protiplesnového náteru LSG ostane fasáda rezistentná voči vlhkosti, rôznym druhom spadov z okolitej atmosféry, plesniam alebo iným vplyvom. Zásadným faktom je skutočnosť, že takto ošetrené steny a fasády dokážu tzv. dýchať. Vlhkosť z muriva teda bez problémov uniká, ale vonkajšia vlhkosť do fasády neprenikne.

Po dokonalom zaschnutí náteru LSG sa na takto ošetrenej ploche vytvorí umývateľná, priehľadná a difúzne otvorená ochranná mikrovrstva. Použitie tohoto chemického prípravku je univerzálne. Dá sa aplikovať na drevo, omietku, betón, keramické plochy, umakart a iné povrchy. Ďalšou oceňovanou výhodou je skutočnosť, že predlžuje životnosť a farebnú stálosť samotného fasádneho náteru.

Priemyselný polymér LSG patrí medzi vôbec najúčinnejšie prostriedky ochrany proti mikrobiálnemu napadnutiu fasád a stien. Účinok a životnosť protiplesňového náteru LSG sa podľa konkrétnych klimatických podmienok pohybuje v rozpätí 4 až 6 rokov. Táto jeho výnimočná vlastnosť bezozbytku platí aj v tak citlivom prostredí, akým sú zdravotnícke alebo potravinárske zariadenia.

Len malý dovetok

Aj v tejto oblasti platí dôverne známe slovné spojenie, že prevencia je tým najlacnejším a najlepším riešením. Základom teda v každom prípade ostávajú kvalitné a správne zvolené stavebné materiály, technológie a postupy. Od začiatku do konca a bez výnimky. Skutočný odborník k téme ešte rád doplní, že sa vypláca aj dodatočná ochrana stien a fasád fungicídnymi chemickými prostriedkami. Ako vidno, aj s plesňami na nedávno zateplenom dome možno úspešne bojovať. Stačí si nechať poradiť a veriť krokom profesionálov.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *