Odvlhčenie stavieb a odstraňovanie plesne

Vraví sa, že všetko má mať svoju mieru. Táto myšlienka platí dvojnásobne pri otázkach vlhkosti v budovách, a väčšinou má dva konce. Keď je vlhkosti priveľa, nás prekvapia plesne. V prípade, že je vlhkosti primálo ozve sa zdravie, hlavne dýchacie cesty. Takže, neostáva nič iné, iba začať hľadať tú správnu mieru.  

Základné príčiny vlhkosti

Budovy a steny mnohých stavieb často napadne vlhkosť, a to im nesvedčí. Príčin takéhoto stavu je veľa. Medzi najčastejšie patria neadekvátny spôsob výstavy, zastarané technológie alebo využívaný systém vetrania. Rozmenené na drobné. Postihnuté stavby už v čase výstavby neboli a nie sú dobre odizolované, nemajú dostatočne vyriešené adekvátne odvetrávanie, resp. odvádzanie vlhkosti alebo sa málo myslelo na prívod čerstvého vzduchu.

Čo na vlhkosť platí

Riešení týchto závažných chýb a nedostatkov v konštrukcii stavby je mnoho a každé má svoje pre a proti. V zásade sa dá ale konštatovať, že pri každom je nevyhnutné posúdiť konkrétnu situáciu a aktuálny stav. Zároveň si treba uvedomiť, že vo väčšine prípadov ide o práce pre odborne vyškolených pracovníkov, takže masívnejšie domáce postupy nie je možné odporučiť. Spomedzi mnohých postupov odstraňovania vlhkosti sme vybrali tie známe a najviac využívané.

Osvedčeným a značne rozšíreným postupom ako odstrániť vlhkosť zo budovy je podrezanie muriva. Odporúča sa skôr pri tehlovom a kamennom murive, pričom majiteľovi zväčša ponúka okamžitý účinok a rýchle odstránenie vlhkosti. Treba si však uvedomiť závažný fakt. Vždy ide o značný zásah do statiky danej budovy, takže bez odborného posudku statika sa to skúšať vôbec nevypláca, skôr naopak. Celý proces tiež nepatrí k tým najlacnejším a vyžaduje si aj špeciálne technické vybavenie s obsluhou.

Iný postup sa realizuje pri tzv. mechanickom doplnení izolácie. Hneď na začiatku treba pripomenúť, že ide skôr o doplnkový spôsob odstraňovania vlhkosti. Hodí sa ale na všetky druhy stavebných materiálov a finančne je vcelku nenáročný. Jeho hlavným nedostatkom je, že málokedy nám zastaví vzlínanie vody zospodu. Ako sa postupuje? V zásade stačí okolo múrov domu vykopať zhruba meter hlboký kanál, ktorý musí siahať až po základovú škáru budovy. Následne tento obnažený a zabezpečený priestor vyložíme špeciálnou, tzv. nopovou fóliou a všetko opäť zasypeme zeminou.

plíseň

Akousi odnožoz mechanického doplňovania izolácie sú vzduchové kanály. Realizovať sa dajú aj vo vlastnej réžii, teda šikovným majstrom, pričom sa ale vyplatí rešpektovať skutočnosť, že ide opäť o doplnkové odvlhčenie. Okolo budovy skrátka spravíme hlboký odkop. Dbáme, aby obnažené múry neprišli do styku s pôdou, teda primárnym zdrojom vlhkosti pre všetky steny. Rizikom tohoto postupu je opäť možné narušenie statiky, keďže staršie domy a budovy majú tzv. gravitačné múry. V preklade to znamená, že mnohé kamene nie sú navzájom spojené a dokážu sa zo steny uvoľniť. Problémom býva tiež odvádzanie zrážkovej vody. Počas zimných mesiacov sa výkop odporúča poriadne zakryť a steny izolovať proti mrazom.

Chemické injektáže sú účinné a cenovo zaujímavé, ale občas tento postup treba zopakovať. Výhodné sú pre múry z tehál a kameňa. Často sa využíva pri historických a chránených budovách. Princíp spočíva vo vytvorení tzv. hydroizolačnej clony vo vlhkom murive. Murivo stavby sa navŕta po celom svojom obvode a do otvorov sa potom vloží zmrazená hydrofobizačná, teda vodoodpudivá chemická látka. Jej postupné rozmrazovanie vytvára v svojom okolí odolný chemický film, ktorý bráni okolitej vlhkosti prenikať do muriva. Samozrejme, že navŕtané otvory treba ošetriť príslušnou sanačnou omietkou.

Moderným a technologicky pokrokovým systémom odvlhčenia budov je tzv. elektroosmóza. Nevyžaduje si fyzicky namáhavé vŕtanie, kopanie ani aplikáciu chemických prípravkov. Mínusom sú však vyššie finančné náklady a dlhší čas samotného pôsobenia inštalovaného systému, za ktorý sa jeho výhody prejavia. Systém pracuje na dobre známom princípe zemského magentizmu. Do vybraného priestoru v dome sa nainštaluje špeciálne elektroosmotické zariadenie a pripojí do elektrickej siete. Potom treba zopár mesiacov počkať, kým začne voda v kapilárach muriva smerovať nazad do zeme.

Vďaka sile zemského magnetizmu tak vlhkosť posielame tam, odkiaľ k nám prišla. Dočasné riešenie predstavujú odvlhčovače vzduchu. Dajú sa použiť pri všetkých druhoch stavebných materiálov, aj keď mnohých majiteľov nehnuteľnosti odrádzajú pomerne vysoké prevádzkové náklady za elektrinu. Na druhej strane sú však schopné vysušovanie muriva značne zrýchliť. Prístroj je konštruovaný tak, že po zapnutí odoberá priamo zo vzduchu vlhkosť a voda postupne kondenzuje v príslušnej nádobke. Akonáhle odvlhčovač odstránime a neboli urobené iné opatrenia, vlhkosť do ošetrovaného objektu časom vracia. Odvhlčovače sú tak skôr technickým systémom, ktorý môže vhodne podporiť iné, technologicky účinnejšie riešenia celkového odvhlčenia stavby.

Ako si poradiť s plesňami?

Bez akýchkoľvek pochybností je treba uznať, že všetky uvedené metódy dokážu majiteľom stavieb v súboji s vlhkosťou naozaj výrazne pomôcť. Otázne však je, čo robiť v prípadoch, že vlhkosť a jej účinky neboli zachytené včas a umožnili tak vznik plesní, či už na vonkajšom plášti budovy alebo priamo v interiéri?

Treba jasne povedať, že myšlienka o odbornej pomoci platí aj v tejto oblasti, najmä ak ide o plesne na fasádach. Mikroorganizmy, riasy a plesne sú totiž veľmi odolné a v prípade laickej, aj keď chvályhodnej snahy o ich odstránenie, často prichádza k opakovaným recidívam. Takýto vynútený opakovaný zásah potom prináša ešte väčšie komplikácie a problémy, ako pri odstraňovaní primárneho napadnutia.

Jediným, naozaj účinným spôsobom, ako sa plesní na budove naozaj zbaviť je vyhľadať skúsených odborníkov. S použití technologicky dokonale odskúšaných postupov ponúknu títo profesionáli zákazníkovi jedine správne kroky vedúce k likvidácii plesní. Medzi najlepších vo svojom obore patrí aj naša spoločnosť A SERVIS LIPKA.

plíseň

Preverené postupy

Naša firma s viac ako 20-ročnou praxou má už veľmi dobré meno v celej strednej Európe. V prvom rade sa spoliehame na výkonné, moderné technológie a dokonale zaškolených ľudí. Náš postup je vcelku jednoduchý.

Základom vyčistenia fasády od plesní je voda a tlakový čistič. Práca musí byť precízna a na ploche nesmú ostať žiadne stopy plesní. Plocha sa nech vysušiť. Nasleduje dezinfekčný prostriedok Sanatop, ktorý počas 24 hodín zničí všetky organické nečistoty, plesne aj mikroorganizmy. V prípade, že si to klient želá, vieme zrealiovať aj novú výmaľbu fasády.

V práci pokračujeme protiplesňovým náterom LSG. Z pohľadu ďalšej ochrany ide o zásadný krok. LSG prepúšťa vodné pary, takže vlhkosť môže unikať zo stien unikať, ale vlhkosť z okolia sa do fasády už nedostane.

Naša spoločnosť garantuje účinky tohoto náteru na 4 až 6 rokov, v závislosti od miestnych klimatických podmienok. Protiplesňový náter LSG je tak v súčasnosti najúčinnejším prostriedkom proti mikroorganizmom.

Spoločnosť A SERVIS LIPKA, odstraňovanie plesne dnes disponuje spoľahlivými a overenými riešeniami tejto problematiky, a to v každom smere. Zvoľte si aj vy naše riešenia a získate istotu ochrany na veľa rokov.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *